Usilovný ako včielka

Usilovný ako včielka,

tak znie názov environmentálneho výukového programu Správy NAPANT, pracoviska Liptovský Hrádok. Deťom prostredníctvom tohoto zaujímavého programu približujeme život včeličiek, prečo sú také užitočné, čo nám dávajú a prečo ich musíme chrániť. Súčasťou programu sú skutočné včelárske pomôcky – odev, úle, plásty, rovnako modely vývojových štádií včely, či krátky pútavý dokument o včelách. Všetky pomôcky si deti môžu vyskúšať, ohmatať i ovoňať (keďže sa reálne používajú pri včelárení šíri sa z nich nádherná vôňa vosku, medu a peľu).

Stará ľudová múdrosť hovorí: „Lepšie raz vidieť, ako sto krát počuť.“  Pri výukových programoch z našej ponuky to platí do bodky. Ponukové listy, zavesené na internete, či zasielané e-mailom na školy zaujali málokoho. Ale zvesti o zrealizovaných programoch, tie už áno. Najväčším ocenením pre nás je, keď nás kontaktujú stále nové školy a pani učiteľky s tým, že o nás počuli, že sme super, a či by sme neprišli aj k nim. Rovnako nás potešia  aj milé slová pani učiteliek, ďakovné e-maily, listy, či článok v novinách. Tu je jeden z Ružomberských novín, ktorý reaguje  na zrealizovaný program venovaný včielkam:

 

“Včely sú zaujímavá kniha. Otvor ju a uvidíš, čo všetko sa ti postupne bude objavovať.”     Vilém Mrštík

Pre všetkých Vás, ktorých problematika včiel zaujíma dávame do pozornosti zaujímavý projekt mimovládnej neziskovej organizácie Živica s názvom „Mestské včely“. Na webovej stránke www.mestske-vcely.sk sa dozviete veľa zaujímavostí o živote včiel, ako aj dôvody, prečo sú včely v súčasnosti ohrozené a ako im môžeme pomôcť. Pre aktívnych pedagógov je k dispozícií príručka „Rozbzučíme naše mesto“ s množstvom pracovných listov a aktivít k téme. Nemenej atraktívna je tiež interaktívna hra „Kráľovstvo včiel“, ktorú je možné si bezplatne zapožičať.

Aj my na Správe NAPANT sa snažíme byť „usilovný ako včielka“. V spolupráci s obcou Závažná Poruba a za finančnej podpory spoločnosti IKEA Industry sme rozbehli projekt školskej včelnice v obci. Veríme, že pri príležitosti vlani ustanoveného Medzinárodného dňa včiel, pribudne na mape Slovenska nová školská včelnica. Včielky tak dostanú krásny darček k svojmu sviatku a my ľudia zaujímavé miesto, kde sa môžeme  stretnúť sa so včielkami zoči-voči.