Záchranný transfer, alebo nové bývanie pre žabky.

Záchranný transfer, alebo nové bývanie pre žabky.

Na začiatku bol telefonát od obyvateľov mesta Banská Bystrica, že v miestnej časti Radvaň, za Kauflandom, poskakuje veľké množstvo malých žabiek – či by sme im nevedeli pomôcť.

Život v meste je zaujímavý a lákavý a keď sa nájde vhodná mokraď – niet nad čím váhať. Tak nejako sa stovky malých ropúch zelených ocitli pri betónovom opornom múre na betónovej ceste v blízkosti obrovského betónového parkoviska za budovou obchodného domu. Už na počutie nehostinné miesto na život, dozdobené odpadkami a grafiti nápisom „Načo žiť“. Aj tu však zasiahla životodarná voda vytekajúca z výpustov oporného múru a postupne tu vytvorila miniatúrne mokrade – betón zarástol machmi a v betónových škárach sa postupne ukladala pôda a ukrývali malé žabky.  Drobné žabky, poskakujúce medzi autami, by sa len ťažko dožili dospelosti. Rovnako mnohí obyvatelia mesta nemajú záujem o takto úzky kontakt s prírodou priamo v meste, preto sme sa rozhodli nájsť žabkám nový domov.

Vo štvrtok 30. júla sme,  vyzbrojení vedierkami, igelitovými rukavicami a akvaristickými sieťkami pobehovali poza spomínaný obchodný dom a snažili sa opatrne odchytiť drobné poskakujúce tvorčeky, čo so záujmom sledovali aj okoloidúci ľudia. Z pôvodne predpokladaného počtu 100 kusov, bolo nakoniec odchytených až 510 mladých ropúch zelených a presťahovaných na náhradnú lokalitu v Nemčianskej doline.  Za pomoc pri odchyte žabiek ďakujeme aj Júlii Turkotovej, koordinátorke environmentálnej výchovy Štátnej ochrany prírody SR, ktorá neváhala a pridala sa k tímu pracovníkov Správy NAPANT.

Ropucha zelená je, rovnako ako všetky obojživelníky, chráneným živočíchom. Vo voľnej prírode je ohrozená vyhynutím, preto je zaradená aj v Červenom zozname ohrozených druhov rastlín a živočíchov.   Ide o žabu obľubujúcu otvorené stepné oblasti a dobre znášajúcu aj sucho, často sa preto môže vyskytovať v okolí sídlisk, obývaných oblastí, či na pasienkoch. Zalesnené oblasti neobľubuje. Aktívna je najmä v noci, mláďatá spočiatku aj počas dňa. Živí sa najmä slimákmi, hmyzom a jeho larvami, čo ju v ľudskom ponímaní radí medzi užitočné, aj keď vzhľadovo neatraktívne živočíchy.

Text, foto a video: Jana Kološtová

žabky – pôvodný domov

žabky – nový domov